1.Použite husté pletivo alebo planchu
Zelenina má tendenciu sa počas grilovania zmenšovať a môže spadnúť z roštu priamo do ohňa. Môžete zvážiť použitie špeciálnych podnosov na grilovanie malých kúskov jedla alebo použiť hustejšie sieťové rošty. Môžete tiež dať dve mriežky na seba. V najlepšom prípade grilovať na grile na drevené uhlie s planchou – grilovacia rozpálená platňa.
2. Vyberte si techniku
Grilovanie na ohni je vhodnejšie pre vodnatú zeleninu, ako sú sladké papriky, špargľa alebo kukurica, zatiaľ čo hustá zelenina ako zemiaky, mrkva alebo červená repa by mala byť grilovaná na panvici alebo v zabalenej fólii.
3. Grilujte zelené
Môžete grilovať tiež zelené listy! Z grilovanej kapusty sú skvelé chipsy a grilovaný rímsky šalát vás prekvapí svojou chuťou.
4. Nezabudnite na huby
Šampiňóny a hríby sú ideálne na grilovanie. Takisto môžete grilovať typ huby portobellos, ktorá je v súčasnosti v móde.
5. Dávajte pozor na cibuľu
Ak ju použijete v jedle, vôňa cibule môže prevýšiť chuť celého pokrmu. Skúste si vybrať miernejšie typy, napríklad šalotku alebo zelenú cibuľu.
6. Opatrne
Pre najlepšiu chuť zeleniny ju stačí posypať olivami a pridať štipku soli a korenia. Neznamená to však, že nemôžete použiť prísady: dajte si zeleninu do marinády na 30 minút alebo ju potrite omáčkou počas grilovania.
7. Spálené? Nevyhadzujte to!
Hoci spálená zelenina rozhodne nie je vhodná na servírovanie, stále môže byť skvelým základom pre zaúdené ochutenie jedla.